Asliye Hukuk Mahkemesi Dilekçe Örneği

Ortaklığın Giderilmesi Dava Dilekçesi Örneği

Pay sahiplerinde mülkiyet paylaşımında anlaşamama durumu yaşandığında ortaklığın giderilmesi davası açılmaktadır.

Ortaklığın giderilmesi dava dilekçesi günümüzde en çok araştırılan hukuk alanlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortaklığın giderilmesi davası diğer bir adıyla da izale-i şuyu olarak da geçtiğini bilmekte fayda var. Bu tür davalar hem taşınırlar, hem de taşınmaz mallar adına açılan davalardan birisidir. Herhangi mal üzerinde el birliği veyahut paylı mülkiyet mallarda ortaklar arasında olan mülkiyet ilişkisine son verilmesidir. Elbirliği mülkiyeti ortada bulunan malda ortaklık söz konusu olmak fakat paylara bölünmemesidir.  Paylı mülkiyete bakıldığında ise mülkiyet üzerinden ortak olan kişilerin hakları olan hisseye veya paya sahip olması anlamına gelmektedir. İsale-i şuyu davası günümüzde miras kalan taşınmazlar üzerinden ağırlıklı olarak oluştuğunu söyleyebiliriz. Pay sahiplerinde mülkiyet paylaşımında anlaşamama durumu yaşandığında ise ortaklığın giderilmesi davası açılmaktadır.

Ortaklığın giderilmesi davası genel hatlarıyla yukarıda bahsedildiği gibidir. Yani herhangi bir mal veya hisse üzerinde adil bir paylaşım olanağının sağlanması temel hedeftir. Ortaklığın giderilmesi yani izale-i şuyu davasında pay sahipleri hisselerin aynen taksim veya satılarak bedellerinin pay sahipleri arasında paylaştırılması olarak da tanımlanmaktadır. Eğer ki mallar aynen taksimi bulunmuyorsa ve bu şekilde gerçekleştirilememesi durumunda satışına karar verilip, satışa açık arttırma yoluyla gerçekleşecektir. Bu detaylar gerekli tüm ortaklığın giderilmesi davasında hassasiyet ile yerine getirildiğini bilmekte fayda var.

Ortaklığın giderilmesi davasında en önemli konulardan birisi de dava dosyaya konu olan hisse sahibi olan davası diğer tüm pay sahiplerine karşı olarak açılması gerekmektedir. Yani sizler pay sahibiyseniz ve bu pay sahipleri birden fazla bulunuyorsa; hepsine dava açmanız gerekmektedir. Eğer ki hisse sahiplerinden birisi vefat etmişse pay sahibinin mirasçıları da taraf olarak gösterilecektir. Tüm pay sahiplerinde ortaklığın giderimsi dava dilekçesi, duruşma davet kağıdı gibi belgeler usulüne uygun olarak tebliğ edilmesi gerekmektedir. İzale-i şuyu dava dilekçesi yani ortaklığın giderilmesi dava dilekçesi doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılması gerektiğini unutmamak. Bu dava çeşitleri iki taraflı davalardan olmasının yanı sıra her iki tarafından hakları aynıdır.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Hangi Mahkemede Görülür?

Ortaklığın giderilmesi davası üzerine araştırmalar yapıldığında birçok soru akla gelmektedir. Bunlardan birisi de bu davanın hangi mahkemede görüldüğü ve hangi mahkemenin yetkili olduğudur. İlk olarak ortaklığın giderilmesi davasında yetkili mahkeme; Sulh Hukuk Mahkemesi olarak geçmektedir. Dava, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre taşınmazın bulunduğu yerde görülecektir. Şayet birden fazla taşınmazın ulunması ve dava açan kişi bunlara açacak ise taşınmazların olduğu yerlerden de dava açabilme hakkına sahiptir.

Ortaklığın Giderilmesi Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Ortaklığın giderilmesi dava dilekçesi yazımının oldukça ehemmiyet taşıdığını bilmekte fayda var. Bilindiği gibi yazılacak olan dilekçe resmi olarak davanın başlayabilmesine olanak sağlayacaktır. Bu yüzden yanlış bir dilekçe yazımı davayı uzatacağı gibi davanın başlamasına engel olacaktır. Sizlerin bireysel olarak kaleme aldığı dilekçe de çeşitli kusurlar ve ilgili mevzuata ters bir nokta olması durumunda dilekçe kabul edilmez ve tarafınıza bilgilendirilir. Bu yüzden davanın eksiksiz ve tam yazılması gerekmektedir.

Bireysel olarak izale-i şuyu dava dilekçesi yazımını gerçekleştirememeniz durumunda alanında uzman bir avukattan destek alabilirsiniz. Alacağınız destek ile birlikte uzman avukatınız kısa bir süre içerisinde dilekçeyi yazabilir ve gerekli mahkemeye teslim edebilmektedir. Bu sayede davanız hızlı bir şekilde başlayabilmektedir.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Temyiz Edilir?

Bu çeşit davalarda temyiz yapılıp, yapılmayacağı oldukça merak konusu olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak Temyiz, itiraz yolu olarak görülmektedir. İstinaf mahkemesinin verdiği nihai karara karşılık olarak denetleyen kanun yolu olarak nitelendirilmektedir. Temyiz itirazını incelemeye yetkili merci Yargıtay’dır. İzale-i şuyu mahkemesinin vermiş olduğu karar karşılık olara başvuru yolu, bölge adliye mahkemesi olarak geçmektedir. Bölge adliye mahkemesi diğer bir adıyla İstinaF mahkemesi incelemelerin ardından karara varacaktır.

Ortaklığın Giderilmesi Davasında Avukat Şart Mıdır?

Günümüz Türkiyesi’nde bulunan yasalar ve kanunlar bireyin kendisini savunabileceği veya gerekli açıklamaları bireysel olarak yapabileceği bir noktada görmektedir. Birey dilediği gibi dava açabilir ve bu davayı yönetebilme hakkına sahiptir. Bundan kaynaklı olarak avukat tutmak sadece ortaklığında giderilmesi davası üzerinde değil, tüm davalar üzerinde şart değildir. Birey dilediği gibi süreci avukatsız yönetebilmektedir.

Ortaklığında giderilmesi davasında birçok prosedür, detay ve kanun bulunmaktadır. Bireysel olarak süreci yönetmeyi hedefliyorsanız; ilgili alanın kanunları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra süreci doğru bir şekilde yönetmek haklarınıza adil bir şekilde erişebilmenize de imkan sağlayacaktır. Bunlardan kaynaklı olarak alanında uzman birçok isim bu çeşit davalarda avukat ile çalışılmasının oldukça önemli olduğunun altını çizmektedir. Keza bu tarz davalarda savunmanın ve davalının aleyhine konuşmanın oldukça önemli olduğunu varsayarsak alanında uzman bir avukat ile çalışmak fayda sağlayacaktır. Bu yüzden çeşitli araştırmalar gerçekleştirerek profesyonel bir hizmet alabilir ve davanızı bu şekilde yürütebilirsiniz.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Ne Kadar Sürer?

Ortaklığın giderilmesi dava süresi günümüzde e çok merak edilen alanlardan birisidir. Bu davayı açacak bireyler sı, sık bu soruyu sormaktadırlar. İlk olarak dava süreci, dilekçe aşaması ile başlamaktadır. Dilekçe aşamasının sona ermesinin ardından duruşmalar başlayacaktır. Dilekçenin ne kadar az hatalı veya hatasız olması davanın o kadar hızlı bir şekilde sonuçlanabilmesinde etkili olacaktır. Mahkemenin aldığı karar iğle birlikte rapor hazırlanması talep edilecektir. Bilirkişi raporunun hazırlanması ve tüm delillerin toplanmasının hemen ardından karara varılacaktır.

Ortaklığın giderilmesi dava süresi hakkında önemli bir diğer detay ise davanın yoğunluğuna da bağlıdır. Yani dava komplike bir davaysa ve taylar uzunsa dava süresi de uzayacaktır. Elbette ki mahkemenin yoğunluğu da davanın süresinde etkili olacaktır. Mahkemenin hızlı bir şekilde sonlanmasını talep ediyorsanız dikkat etmeniz önemli bir diğer detay ise doğru ve deneyimli bir avukat ile çalışmanızdır. Çünkü avukatlar davada gerçekleştirdikleri hamlelerde oldukça önemli bir zaman tasarrufunu yaratabilmektedirler. Bu detaylara rağmen ortalama bir dava süresi verilirse de 1 ila 2 yıl arasında olduğunu söyleyebiliriz. Elde edilen verilerden çıkan sonuç budur.

Ortaklığın Giderilmesi Davasında Satış

Ortaklığın giderilmesi davasında konu olun taşınmaz olduğu gibi bölüştürülemeyecek bir nitelikte olması durumunda mahkeme tarafından taşınmayan malın satışına karar verecektir. Pay sahipleri de ortak taşınmazın satış yoluyla paylaştırılmasına karar verilmesi için ilgili mahkeme yani Sulh Hukuk Mahkemesine davanın açılması gerekmektedir. Açılacak olan dava ise ortaklığın giderilmesi davası olacaktır. Taşınmaz mal üzerinde bina, ağaç, yol ve bunlar gibi bütün parçalar bulunması durumunda birlikte satılması sadece talep ile mümkün olduğunu bilmekte fayda var. Aksi şekilde satışın oluşması ise olanaksızdır.

Taşınmazın satışına karar verilmesi durumunda mahkeme tarafında satış memuru görevlendirilecektir. Görevlendirilen satış memuru gerekli prosedürleri yerine getirecektir. Ayrıca taşınmazın satışı İcra İflas Kanunu hükmünce gerçekleştirileceğini unutmamakta fayda var. Genel olarak ortaklığın giderilmesi davasında satış işlemleri bu şekilde gerçekleştirmektedir. Elbette sizlerin hisse sahibi olduğunu taşınmazların veya taşınırların satışında farklı detayların gerçekleşebilmesi gayet mümkündür. Bu detaylar ilgili mahkemenin aldığı kararlar neticesinde nihayete varacaktır.

Daha Fazla Göster

Diğer Dilekçeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı